Recenzja serii „Kroniki Kresów” (Edge Chronicles)
Autor:
Paul Steward,
Tłumaczenie:
Maciejka Mazan
Autor okładki: Chriss Riddell
Autor ilustracji: Chriss Riddell
Autor ilustracji: Chriss Riddell
Rzeka jest w tym miejscu szeroka i wezbrana, a jej wody spadają z ogłuszającym rykiem w kłębiące się w dole mgły. Trudno uwierzyć, że – jak wszystko co wielkie, głośne i przekonane o własnym olbrzymim znaczeniu – mogłaby wyglądać inaczej. A jednak początki Kresorzeki są najskromniejsze na świecie.
Jej źródło znajduje się w głębi ładu, wysoko w mrocznym i strasznym Kresoborze. Tam wycieka z ziemi strużka wody, która ciurka dalej żwirowym zagłębieniem, niewiele szersza od cienkiego sznurka, a w porównaniu z ogromem Kresoboru wydaje się jeszcze bardziej niepozorna.
Kresobór, mroczny i tajemniczy, jest surowy i nieprzychylny dla swoich mieszkańców - leśnych trolli, rzeźników, gulgoblinów, jędzul ... Niezliczone plemiona i dziwaczne szczepy walczą o życie pod jego niebosiężną kopułą, która w dzień przepuszcza ukośne promienie słońca, a w nocy srebrzyste światło księżyca.
W Kresoborze życie jest trudne i niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw – potworne stworzenia, mięsożerne drzewa, hordy wielkich i małych drapieżników... Ale potrafi także przynosić pokaźne zyski, gdyż tutejsze soczyste owoce i doskonałe drewno są bardzo cenne […].”
Tymi zajmującymi słowami wstępu Paul Steward, autor serii książek pt. „Księga Kresu”, zaprasza czytelnika do lektury. W mojej opinii są to fantastyczne opowiadania umieszczone w tajemniczym, egzotycznym „świecie kresu”. Anonsowana seria składa się z pięciu tomów, które można podzielić na dwie części.
1. Pierwsze trzy książki zawierają historię młodego bohatera – Strużka, który wychował się w rodzinie leśnych trolli, w Kresoborze, największym i najbardziej niebezpiecznym miejscu Krainy Kresu. Przez całe życie był inny, zachowywał się i wyglądał inaczej, niż leśne trolle. Dopiero po wielu trudnych latach rodzice zdradzili mu, iż nie jest ich synem. Gdy poznał prawdę o sobie, opuścił rodzinny dom i zrobił coś , o czym żaden troll nigdy nie pomyślał…, zszedł ze znanej ścieżki i wyruszył w głąb Kresoboru. I tak rozpoczęła się jego wielka przygoda, pełna niebezpiecznych zdarzeń, intryg i przygód, podczas których odkrywa kolejne tajemnice kresu.
2. Dwie ostatnie książki serii opisują przeżycia jednego z bohaterów poznanych w poprzednich częściach – Quinta, syna kapitana podniebnych piratów. To młody i zręcznych chłopak, który odziedziczył po ojcu wiele cech. Na prośbę ojca opuszcza jego statek i udaje się do
Najdostojniejszego Akademika Liniusa Pallitaksa. Mieszka on w wielkim mieście podniebnym uczonych – Sanctaphrax. Młody bohater musi poradzić sobie w otoczeniu pełnym intryg i tajemnej wiedzy. W trakcie swoich przygód poznaje największą tajemnicę miasta.
Cała seria zatytułowana intrygującą nazwą „Kronika Kresu” jest godna polecenia. Styl w jakim napisana została ta zajmująca odyseja doskonale łączy bogatą w przygody fabułę z wnikliwym opisem różnorodności „świata kresu”. Jest pełna tajemnic i szybkich zwrotów akcji, które urozmaicają przedstawiane perypetie. Dodatkowym atutem publikacji są barwne i ciekawe ilustracje autorstwab Chriss Riddell, przybliżające czytelnikowi odmienny świat Kresoboru .
Rekomendowany przeze mnie cykl książek przeznaczony jest dla nastoletnich czytelników, którzy pragną przenieść się w pełen intryg i tajemnic świat fantazji. Lektura opisanych w periodycznych częściach przygód bardzo szybko wciąga czytelnika, stymuluje jego wyobraźnię i wywołuje zaciekawienie fabułą, tak, że chce się czytać dalej, dalej i dalej.
Zapraszam wszystkich miłośników tego typu literatury do rozsmakowania się w fantazji literackiej polecanego przeze mnie cyklu utworów, ale uważajcie, aby nie zbliżać się zbyt blisko do „mordodrzewa”...
0 | dodaj komentarz
Prześlij komentarz