Archiwum bloga

Ciekawostka czytelnicza

Najgrubsza książka świata liczy 4032 strony, a waży około 8 kilogramów. Jest to zbiór wszystkich przygód panny Marple - postaci wykreowanej przez Agathę Christie.

RECENZJA: Kroniki Kresu - seria


Recenzja serii „Kroniki Kresów” (Edge Chronicles)
Autor: Paul Steward,
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Autor okładki: Chriss Riddell
Autor ilustracji: Chriss Riddell




„[…] Bardzo, bardzo daleko stąd, na końcu świata, zawieszony nad bezdenną przepaścią niczym figura na dziobie gigantycznego kamiennego statku leży Kres. Rwąca rzeka przelewa się przez jego skalistą krawędź, lecąc odwiecznym wodospadem prosto w otchłań.
Rzeka jest w tym miejscu szeroka i wezbrana, a jej wody spadają z ogłuszającym rykiem w kłębiące się w dole mgły. Trudno uwierzyć, że – jak wszystko co wielkie, głośne i przekonane o własnym olbrzymim znaczeniu – mogłaby wyglądać inaczej. A jednak początki Kresorzeki są najskromniejsze na świecie.
Jej źródło znajduje się w głębi ładu, wysoko w mrocznym i strasznym Kresoborze. Tam wycieka z ziemi strużka wody, która ciurka dalej żwirowym zagłębieniem, niewiele szersza od cienkiego sznurka, a w porównaniu z ogromem Kresoboru wydaje się jeszcze bardziej niepozorna.
Kresobór, mroczny i tajemniczy, jest surowy i nieprzychylny dla swoich mieszkańców - leśnych trolli, rzeźników, gulgoblinów, jędzul ... Niezliczone plemiona i dziwaczne szczepy walczą o życie pod jego niebosiężną kopułą, która w dzień przepuszcza ukośne promienie słońca, a w nocy srebrzyste światło księżyca.
W Kresoborze życie jest trudne i niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw – potworne stworzenia, mięsożerne drzewa, hordy wielkich i małych drapieżników... Ale potrafi także przynosić pokaźne zyski, gdyż tutejsze soczyste owoce i doskonałe drewno są bardzo cenne […].”


Tymi zajmującymi słowami wstępu Paul Steward, autor serii książek pt. „Księga Kresu”, zaprasza czytelnika do lektury. W mojej opinii są to fantastyczne opowiadania umieszczone w tajemniczym, egzotycznym „świecie kresu”. Anonsowana seria składa się z pięciu tomów, które można podzielić na dwie części.

1.    Pierwsze trzy książki zawierają historię młodego bohatera – Strużka, który wychował się w rodzinie leśnych trolli, w Kresoborze, największym  i najbardziej niebezpiecznym miejscu Krainy Kresu. Przez całe życie był inny, zachowywał się i wyglądał inaczej, niż  leśne trolle. Dopiero po wielu trudnych latach rodzice zdradzili mu, iż nie jest ich synem. Gdy poznał prawdę o sobie, opuścił rodzinny dom i zrobił coś , o czym żaden troll nigdy nie pomyślał…, zszedł ze znanej ścieżki i wyruszył w głąb Kresoboru. I tak rozpoczęła się jego wielka przygoda, pełna niebezpiecznych zdarzeń, intryg i przygód, podczas których odkrywa kolejne tajemnice kresu.

2.     Dwie ostatnie książki serii opisują przeżycia jednego z bohaterów poznanych w poprzednich częściach – Quinta, syna kapitana podniebnych piratów. To młody i zręcznych chłopak, który odziedziczył po ojcu wiele cech. Na prośbę ojca opuszcza jego statek i udaje się do
Najdostojniejszego Akademika Liniusa Pallitaksa. Mieszka on w wielkim mieście podniebnym uczonych – Sanctaphrax. Młody bohater musi poradzić sobie w otoczeniu pełnym intryg i tajemnej wiedzy. W trakcie swoich przygód poznaje największą tajemnicę miasta.

Cała seria zatytułowana intrygującą nazwą „Kronika Kresu” jest godna polecenia. Styl w jakim napisana została ta zajmująca odyseja doskonale łączy bogatą w  przygody fabułę z wnikliwym opisem różnorodności „świata kresu”. Jest pełna  tajemnic i szybkich zwrotów akcji, które urozmaicają przedstawiane perypetie. Dodatkowym atutem publikacji są barwne i ciekawe ilustracje autorstwab Chriss Riddell,  przybliżające czytelnikowi odmienny świat Kresoboru .

           Rekomendowany przeze mnie cykl książek przeznaczony jest dla nastoletnich czytelników, którzy pragną przenieść się w pełen intryg i tajemnic świat fantazji. Lektura opisanych w periodycznych częściach przygód bardzo szybko wciąga czytelnika, stymuluje jego wyobraźnię i wywołuje zaciekawienie fabułą, tak, że chce się czytać dalej, dalej i dalej.

            Zapraszam wszystkich miłośników tego typu literatury do rozsmakowania się w fantazji literackiej polecanego przeze mnie cyklu utworów, ale uważajcie,  aby nie zbliżać się zbyt blisko do „mordodrzewa”...

0 | dodaj komentarz

Prześlij komentarz